Informácie o podujatí

Slovenská ekonomika je vo výbornej kondícii. HDP kontinuálne rastie, nezamestnanosť klesá a priemerná mzda má tiež stúpajúcu tendenciu. Realitný trh tento rastúci trend kopíruje. Podľa predpovedí ekonómov a skúseností developerov však už dochádza k spomaľovaniu. Developeri preto hľadajú inovatívne cesty a prístupy, ako prilákať nových investorov  zo Slovenska i zo zahraničia.

Na konferencii CEDES 2019 budeme  klásť otázky a hľadať odpovede, ktoré inovácie podporia záujem investorov o realitný segment. Zameriame sa na analýzu realitného trhu, segment kancelárskych budov, logistických centier, obchodných priestorov i na novinky v oblasti sociálneho bývania seniorov.

Na záver konferencie je pripravená horúca novinka týkajúca sa všetkých hráčov na realitnom trhu,  o ktorej budú diskutovať tí najkompetentnejší.

Výber atraktívnych tém a prednášajúcich je zárukou zaujímavého programu, ktorý nielen nastolí otázky, ale ponúkne i riešenia.

 

PARTNERI

General Partner

Partner

Participating Partner

Participating Partner

Cooperation Partner

Organizer

Media Partner

Media Partner

Federation Partner

PROGRAM

12. september 2019

08:30

Registrácia, networking, ranná káva

09:05

Analýza realitného trhu na Slovensku

Objem investícií do realitného sektora na slovenskom trhu ide ruka v ruke s celkovou výkonnosťou ekonomiky a ďalšími vonkajšími faktormi. Analytici sa zhodujú v tom, že miera ochoty investovať je stále veľká, postupne sa však objavujú náznaky opatrnosti. Aké sú hlavné dôvody, prečo v investovaní naďalej pokračovať? Na čo by si mali dať investori pozor? Je i v tejto fáze ekonomického cyklu k dispozícii dostatok finančných zdrojov? Sú veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska?

09:35

Inovácie v developmente kancelárskych budov – ktoré z nich prežijú?

Trh s kancelárskymi budovami sa rýchlo mení a prispôsobuje sa súčasnému fungovaniu firiem. Zamestnávatelia vytvárajú pre svojich zamestnancov priestor, ktorý podporuje ich kreativitu. Postupne sa udomácňuje trend co-workingu, certifikáty udržateľnosti sa stali štandardom, objavujú sa prvé lastovičky zamerané na certifikáciu Well a proptechoví inovátori propagujú najnovšie aplikácie pre správu budov. Ako všetky tieto inovácie napokon zafungujú? Požadujú vôbec nájomcovia v Bratislave najmodernejšie kancelárie a sú za ne ochotní zaplatiť? Ktorý z nových trendov prežije a ktorý bude len krátkodobým „výstrelkom“?

10:20

Networking Coffee Break

10:40

Ako sa nám pred očami menia obchodné centrá?

Tí, ktorí predpokladali, že online nakupovanie prinesie útlm obchodných centier, sa zjavne mýlili. Maloobchodníci zistili, že prostredníctvom služby „click & collect“ môžu podporiť kroky zákazníkov do svojich kamenných prevádzok a internet sa stal iba ďalším kanálom na predaj ich produktov. Rovnako dôležitá je aj transformácia obchodných centier na miesta, kde sa môžu ľudia stretávať a tráviť svoj voľný čas v reštauráciách, kaviarňach, kinách a pri čoraz väčšom množstve zábavných aktivít. Ako sa s týmto vysporiadali vo svojich projektoch moderné obchodné centrá? Bratislava patrí k regiónom v strednej a východnej Európe s najväčšou plochou obchodných centier v prepočte na tisíc obyvateľov. I napriek tomu je v plnom prúde výstavba nových obchodných priestorov a rozširovanie a rekonštrukcia tých starších. Pre majiteľov obchodných centier je dnes preto dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým, správne interpretovať najnovšie trendy.

11:25

Súčasný potenciál logistických centier: moderné haly a mestská logistika

Súčasné logistické centrá sú budované v súlade s potrebami spoločností, ktoré využívajú najmodernejšie formy komunikácie, technológie a elektronický obchod. Logistika bola vždy kľúčovým faktorom pre dodávateľov a obchodníkov. Ale konkurencieschopnosť dnes vyžaduje viac ako len dosahovanie minimálnych nákladov a čo najkratších dodacích lehôt. Najnovšie stratégie sú založené na technickej vyspelosti a flexibilite logistických centier, ktoré sú pre nájomcov nevyhnutné. Neustále rastúci tlak na dodanie v ten istý deň, prináša do tohto segmentu nový pojem – mestská logistika. Čo sa za ním skrýva?

12:10

Lunch

13:10

Potenciál bývania pre seniorov a nájomného bývania v rezidenčnom developmente. Seniors and rental housing potential in residential development.

Stále viac developerov vníma rezidenčný trh širšie a nezameriava sa len na výstavbu bytových a rodinných domov. Aké sú nové trendy v tomto segmente? Sociálne bývanie je na Slovensku dlhodobo marginalizované, v súčasnosti je však vhodný čas na jeho postupný rast. Význam nájomného bývania rastie aj z dôvodu stúpajúcich cien nehnuteľností, ktoré už presahujú finančné možnosti mnohých potenciálnych záujemcov. Čo motivuje investorov, aby sa týmto formám rezidenčných projektov venovali? S akými problémami sa môžu stretnúť a aké príležitosti tento typ developmentu ponúka?

13:55

Novinky z bratislavského magistrátu

Onedlho to bude rok, čo prebehli voľby do samospráv. Bratislavský magistrát naštartoval zmeny, ktoré vnímajú nielen developeri, ale aj široká verejnosť. Efektívnejší prístup k posudzovaniu developerských zámerov, zmenám a úpravám územného plánu a urýchlenie procesov sú oblasti, ktoré citlivo vnímajú investori, občania i zástupcovia magistrátu. Aké sú prekážky a ako chce magistrát v týchto otázkach postupovať? Ako sa zmenila komunikácia s developermi zo strany magistrátu? Metropolitný Inštitút Bratislavy je už niekoľko mesiacov realitou. Čo jeho vznik prinesie v urbanistickom a strategickom plánovaní rozvoja mesta? Roky marginalizované nájomné bývanie je v súčasnosti horúcou témou. Aké pravidlá v tejto oblasti nastaví magistrát a ako to ovplyvní developerov?

19:00

DBH CEDES 2019 Closing Mixer

SPÍKRI

Juraj Šujan

Juraj Šujan

Poradca primátora pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi

Bratislava
Josef Musil

Josef Musil

Business Director

DRFG Real Estate
Adrián Bodis

Adrián Bodis

Country Manager

Immofinanz
Michal Hoško

Michal Hoško

Head of Leasing Department

Corwin
Peter Chovanec

Peter Chovanec

Director of Branch of Foreign Bank

BKS Bank
Pavel Sovička

Pavel Sovička

Managing Director

Panatonni Europe
Mária Valachyová

Mária Valachyová

Chief Economist

Slovenská sporiteľňa
Ľubomír Vais

Ľubomír Vais

Company founder & CEO

EBM Group
Peter Kysela

Peter Kysela

Managing Director

Atrios Real Estate
Pavol Čarný

Pavol Čarný

Managing Director

Goldbeck
Peter Jánoši

Peter Jánoši

Managing Director Slovakia

P3
Marián Fridrich

Marián Fridrich

Partner, Deputy Head of Slovakia

Cushman & Wakefield
Katarína Paule

Katarína Paule

Associate, Head of Retail Agency Slovakia

Cushman & Wakefield
Michaela Ochmanová

Michaela Ochmanová

Director of Occupier Services

Colliers International
Dagmar Yoder

Dagmar Yoder

Associate Partner

Deloite Legal
Jan Buza

Jan Buza

Head Of Business Development

HubHub
Alexander Šrank

Alexander Šrank

Country Managing Partner

PwC
Vladimír Bolek

Vladimír Bolek

Member of the Board

IAD Investments
Igor Valent

Igor Valent

Head of Retail Leasing

HB Reavis
Vladimír Béreš

Vladimír Béreš

Centre Manager

Avion Shopping Park
Eva Zekucia

Eva Zekucia

Managing Partner

CHEFGROUP
Tomáš Liška

Tomáš Liška

Company Founder

Pressburg Development
Juraj Suchánek

Juraj Suchánek

Výkonný riaditeľ

IUR
Boris Hrbáň

Boris Hrbáň

Koordinátor rozvoja nájomného bývania

Bratislava
Robert McLean

Robert McLean

Editor in Chief

CIJ Europe

MIESTO KONANIA

Sheraton Bratislava Hotel

Pribinova 12

811 09 Bratislava

Slovakia

REGISTRÁCIA

Please choose - Special Ticket(s) offer ends 6th September*
220 EUR + VAT single seat CEDES600 EUR + Vat for a group package of 3 tickets CEDES

Kontakt

Erika Farenzenova
Sales & Events Manager Slovakia
CIJ EUROPE
+421 911 105 556
farenzenova@cijeruope.com
Robert Fletcher
CEO
CIJ Europe
+420 724 175 3322
fletcher@cijeurope.com